Websitemin ip adresinin kara listede olup olmadığını nasıl bulurum?

Çoğu sunucuda her websitesi için özel ip verilmediğinden dolayı , barındırıldığınız sunucuda bulunan websitelerinin birkaçı bilinçli veya zararlı kod bulaşmasından dolayı spam yapmasından dolayı içerisinde bulunduğunuz web sunucunun ip adresi kara listeye black listlere eklenecektir. Bu istenmeyen durumdan dolayı çalıştığınız firmalara mail attığınızda içerisinde bulunduğunuz sunucunun ipsi kara listelerde olduğundan mailinizi red edip almayacaklardır. Geriye dönen mail bilgisinde bunu görebilirsiniz.

Belli aralıklarla websitenizin blackliste yani kara listelere düşüp düşmediğini kontrol etmeniz çok faydalı olacaktır.

Websitenizin Email kara listelere düşüp düşmediğini görmek için:

Kullanmakta olduğunuz google chrome veya firefox’un adres kısmına  mxtoolbox.com yazın

ekrana gelen kısımdan Blacklists linkine tıklayın.

Ekrana gelen sayfada Server IP or Domain yazan kısma websitenizin kullandığı ip adresini veya websitenizin ismini  siteismi.com şeklinde giriniz ve Blacklist Check butonuna basınız ve bekleyiniz.

Bilinen 100 tane karalistede kontrolü yaptıktan sonra kara listelere düşmemişse temizse , Listed 0 times with 0 timeouts diyecektir. Eğer kara listelere düşmüşse, düştüğü listeleri kırmızı X işaretiyle göstericektir.

website-ip-karaliste-kontrolu-sonuc

website-ip-karaliste-kontrolu-sonuc

Eğer websitenizin ipsi kara listelerde gözüküyorsa acil olarak sizi barındıran sunucu sahibi firmaya durumu aktarmanız gerekmektedir. Sunucu sahibi de sunucuyu inceleyerek email raporlarından sunucuda spam yapan hesabı tespit edip hemen spam yapan hesabı durdurması gerekir. Bunun akabinde de sunucunun ipsini kara listeden çıkarmak için düşülen kara liste websitelerine acilen başvurması gerekmektedir.

Kara Listelere Black List’lere neden düşülür?

a) Sunucuda Paylaşımlı İp kullanılması

Türkiyede birçok sunucuda barındırılan tüm websitelerine paylaşımlı ip verilmektedir. Sunucuda 300 tane websitesi olduğunu varsayalım. Sunucudaki bütün websiteleri aynı ipyi yani sunucunun ipsini kullanacaktır. Bu sunucudaki websitelerinde birkaç tanesi spam yaptığında spam yapan domainler ve ipsi kara listeye alınacaktır. Paylaşımlı ip olduğundan sunucunun ipside kara listeye girmiş olacaktır.

b) Websitesini kullanan firmanın bilgisayarlarından birine virüs veya trojan bulaşması 

Firmanız içerisinde email kullanan bilgisayarlara virüs veya trojan bulaştığında da spam yapabilirler. Bu yüzden firmanızın içerisinde bulunan bilgisayarlarında temiz olduğundan emin olun. İşini düzgün yapan bir internet security güvenlik yazılımı alınız.

c) Barındırıldığınız sunucuda PHP Mail fonksiyonun aktif olması

Sunucuda PHP Mail fonksiyonu aktif olduğunda websitesine wordpress,joomla veya drupal tabanlı olsun bir email hesabı ekleyip ayarlamasanız bile mail gönderebilir. Eğer ki kullanmakta olduğunuz bu açık kaynak içerik yönetim sistemleri güncel değilse bu tip durumlarla karşılaşabilirsiniz. WordPress,joomla ve drupal kullanıyorsanız smtp ayarı yapmanız daha iyi olacaktır.
Bilinçli webhosting firmaları bu PHP Mail fonksiyonunu kapalı tutmaktadır.

Acil olarak barındırıldığınız sunucuda spam yapan hesabın tespit edilip kapatılmasından sonra bu kara listelerden çıkmak için en kestirme yol websitenizin kullandığı ipyi değiştirmektir. Barındırıldığınız web hosting firmanızdan özel ip satın alın ve websitenizin bu özel ip ile yayın yapmasını sağlayın.

Bu tip kara listelere sık sık düşüyor ve çözümde geç kalınıyorsa kavinet.com a gelebilirsiniz. Websitenizi sorunsuz ve problemsiz olarak ücretsiz olarak Kavinet.com Linux Sunucularına aktarıyoruz. 

İletişim

Ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.

 

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!